Milli Gazete "Avukat olmak yerine bastonculuğu seçti "

Avukat olmak yerine bastonculuğu seçti 

ZONGULDAK 
Dünyaca ünlü Devrek bastonlarını üreten Zonguldak'ın Devrek ilçesinde baston ustalığı yapan 43 yaşındaki Rüştü Çelebi'nin bastonculuk mesleğini seçmesi sıra dışı bir özellik taşıyor. İki çocuk babası Çelebi, avukatlığı bırakıp baston ustalığını seçti. Çelebi, bu tercihini "Avukatlıkta para kazanıyordum ama bastonculukta dost kazanıyorum" sözleriyle özetliyor.
Zonguldak'ın Devrek ilçesinde yaşayan Rüştü Çelebi, avukatlığı bırakarak baba mesleği bastonculuğu yaşatmaya çalışıyor. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1992 yılında mezun olan Çelebi, staj gördüğü sırada babası ünlü baston ustası Münteka Çelebi'yi kaybetti. Bunun üzerine Çelebi, avukatlığı bırakarak baba mesleği olan bastonculuğa başladı.
11 yıldır bastonculuk yapan 2 çocuk sahibi Çelebi'nin 10 yaşındaki oğlu Münteka Algan Çelebi de baston ustası olmak istiyor. Dükkanına gelen yerli ve yabancı turistlerin, duvarda asılı avukatlık diplomasını görünce şaşırdığını belirten Çelebi, "İstanbul üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olup diplomamı aldığım halde, bastonculuktan kopamadım. Bastonculuğun yok olmasına gönlüm razı olmadı" dedi.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.