zaman gazetesi "Avukatlıkta para kazanmak yerine bastonculuk yaparak dost kazandı

Avukatlıkta para kazanmak yerine bastonculuk yaparak dost kazandı 

 

 

 Zonguldak’ın Devrek ilçesinde baston ustalığı yapan 43 yaşındaki Rüştü Çelebi’nin bu mesleği seçmesi sıra dışı bir özellik taşıyor. İki çocuk babası Çelebi, avukatlığı bırakıp baston ustalığını seçti.

Rüştü Çelebi, bu tercihini “Avukatlıkta para kazanıyordum ama bastonculukta dost kazanıyorum.” sözleriyle özetliyor.

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde yaşayan Rüştü Çelebi, avukatlığı bırakarak baba mesleği bastonculuğu yaşatmaya çalışıyor. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1992 yılında mezun olan Çelebi, staj gördüğü sırada babası ünlü baston ustası Münteka Çelebi’yi kaybetti. Bunun üzerine Çelebi, avukatlığı bırakarak baba mesleği olan bastonculuğa yöneldi. 11 yıldır bastonculuk yapan 2 çocuk sahibi Çelebi’nin 10 yaşındaki oğlu Münteka Algan Çelebi de baston ustası olmak istiyor. Dükkanına gelen yerli ve yabancı turistlerin, duvarda asılı avukatlık diplomasını görünce şaşırdığını anlatan Çelebi, “İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olup diplomamı aldığım halde, bastonculuktan kopamadım. Bastonculuğun yok olmasına gönlüm razı olmadı. Adliye koridorlarında koşuşturmaktansa, baba sanatı olan bastonculuğa devam etme kararı aldım. Avukatlıkta para kazanıyordum ama bastonculukta dost kazanıyorum.” dedi.

Bastonculuğun her geçen gün yok olmaya yüz tutmasından yakınan baston ustası Çelebi, “Devrek’te 1970’li yıllardan sonra baston ustalığının getirisi her gün daha da azaldı. Bunun üzerine birçok baston ustası mesleği bıraktı. Bastonculuk işi sabır ve özveri isteyen bir iştir. Çocuklarıma da bu mesleği öğretiyorum. Benden sonra bu mesleği sürdürmelerini istiyorum.” diye konuştu. 
 

31.07.2005 
Abdullah Karabacak 
Zonguldak

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.