Zaman Gazetesi;Baba mesleği bastonculuk için avukatlığı bıraktı

Baba mesleği bastonculuk için avukatlığı bıraktı  
Rüştü Çelebi, Devrek'te dünyanın en güzel bastonlarını üretiyor.
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1992 yılında mezun oldu. Yıllardır avukat olmanın hayalini kuruyordu.
 
 
 

Stajını tamamladı ve mesleğe adım attı. Tahmininden çok para kazanıyordu; ancak gün geldi ve bir meslek tercihi yapması gerekti. O adliyenin soğuk koridorlarını ve 'rahat parayı' bırakıp, baba mesleği bastonculuğu seçti. Rüştü Çelebi (45), şimdi Zonguldak'ın Devrek ilçesinde 'dünyanın en güzel' bastonlarını üretiyor.

Devrek ilçesinde bastonculuğun tarihi 1800'lü yılların sonlarına kadar uzanır. 1950'lere gelindiğinde sağlamlığı, kendine özgü tarzı ve farklı tasarımlarıyla Türkiye'de isim yapan Devrek bastonu için festivaller düzenlenmeye başlar. Ancak Devrek bastonu da zamanla teknolojiye yenik düşer. Baston ustası sayısı her geçen yıl daha da azalır. Özellikle son 20 yılda hızla gelişen teknoloji, ustaların sayısının da elle sayılacak kadar azalmasına neden oluyor. Ucuz Çin bastonları da zaten zor ayakta duran sektörün belini büker. Vatandaş, Devrek bastonuna 20-30 YTL vermek yerine 5 YTL'ye Çin bastonu almayı tercih eder. Ancak her şeye rağmen bugün bastonculuğun yaşaması için çaba sarf edenler de var. Devrekli Rüştü Çelebi de bunlardan biri. Yıllarını bu mesleğe veren Çelebi'nin asıl işi avukatlık. Hukuk fakültesinden mezun oluyor; ancak o avukatlık yerine babasının mesleğini sürdürme kararı alıyor. Çelebi, kararının sebebini şöyle anlatıyor: "Babam vefat ettikten sonra adliye koridorlarında koşuşturmaktansa, sanatını devam ettirme kararı aldım. Avukatlıkta para kazanıyordum; ama bastonculukta dost kazanıyorum. Bastonculuk, sabır ve özveri isteyen bir iş. Baston sadece 'odun parçası' değildir. O yaşatılması gereken bir kültürdür. Kültürümüzü geleceğe taşımak istedim. Onun yok olmasına gönlüm razı olmadı. Pişman değilim. Çocuklarıma da öğretiyorum. Oğlumun bu işi yapmasını istiyorum."

Devrek bastonu 1 yılda yapılıyor

Devrek bastonlarının yapımı, bilgi ve becerinin yanı sıra sabır istiyor. Öncelikle esnek bir ağaç olan kızılcık ağacı kesilir, aralık ve şubat aylarında suyu çekilen kızılcığın dalları ayıklanır ve parçalar bir yıl bekletilir. Ekmek fırınlarında eğrilikleri düzeltilen dallar tornadan geçirilir ve verilecek şekil belirlenir. Testere ile üzerinde yivler açılır, bir eğeyle sistire, zımpara işlemleri yapılarak desen ve figürler ortaya çıkarılır.

 

Abdullah Karabacak, Murat Onur; Zonguldak

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.