Yeni Mesaj Gazetesi "Sanat dediğin, el emeği göz nuru ister "

1892’de Osmanlı Dönemi’nde Zonguldak’ın Devrek ilçesinde zanaat ürünü olarak yapılmaya başlanan bastonlar, geleneksel motifleriyle çok sayıda kişinin ilgisini çekiyor 


Teknoloji ile el emeğinin kıyasıya çekiştiği bir saha da Devrek bastonu. Osmanlı’dan günümüze kadar devam eden bir sanat ürünü olarak bilinen geleneksel bastonlara Zonguldaklı makine mühendisi Şafak Tortu, geliştirdiği makina ile kızılcık ağacına 70 farklı motif işleyebiliyor; ustaların bir günde yapabildikleri figürleri 3 dakikada gerçekleştirebiliyor. 
Baston ustaları ise sanat ürünlerinin ancak el emeğiyle göz nuruyla ortaya konacağını savunuyor.

Bastonların gövdesi kızılcık, sapı ceviz 
1892’de Osmanlı Dönemi’nde Zonguldak’ın Devrek ilçesinde zanaat ürünü olarak yapılmaya başlandığı belirtilen bastonlar, geleneksel motifleriyle çok sayıda kişinin ilgisini çekiyor. Gövdesi kızılcıktan, sapı ceviz ağacından yapılan ve kezzap kullanılarak renklendirilen Devrek bastonlarının, “yaşamın, yeniden doğuşun ve nesillerin sürekliliğini” simgeleyen yılan motifini de işleyebilen makine, 3 bin 500 YTL’ye satılıyor. 

Bastonların yapımı sırasında gövdesindeki işlemelerin fazla zaman aldığını anlatan Tortu, makinesinin ustalara kolaylıklar getirdiğini söyledi. 
Tortu, yılda yaklaşık 8 bin bastonun üretildiği ilçede bu sayının makine sayesinde artabileceğini belirterek, şöyle dedi: 

Sanat ürünleri el emeği ister
Babasından öğrendiği baston üretimini 15 yıldır sürdüren Rüştü Çelebi, kullanılan malzemeye ve işçiliğe göre fiyatları 10 YTL ile 2 bin YTL arasında değişebilen bastonların makineyle yapılmasına karşı olduğunu söyledi. Devrek bastonu denildiğinde herkesin aklına sanat geldiğini anlatan Çelebi, “Bugüne kadar ilçeden yüzlerce ünlü sanatçı ve devlet adamına armağan edilen bastonlar, birer sanat ürünü niteliğiyle herkesin gözdesidir. El emeğiyle sanat ürünü niteliğini kazanan bastonlarımızın makineyle bu değerini yitireceğini tahmin ediyorum” dedi.


Tarih : 2006-03-12

5.2.2014

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.