zaman gazetesi "Devrek?e dev bastonlu tanıtım "

Devrek’e dev bastonlu tanıtım 
 

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde, baston ustasının 5 metre uzunluğunda yaptığı iki baston, bölgenin tanıtımına katkı için ilçe girişine konuldu.

Genellikle 20 santimetrelik kalınlığa 35-40 yılda ulaşabilen esnek yapılı kızılcık ağacından üretilen bastonlar, Devrekli ustaların işlediği motiflerle adeta sanat eserine dönüşüyor. Halk kültürünün tanıtılmasına yönelik çeşitli projeler üretilen ilçede, belediye başkanlığının talebi doğrultusunda 8 kişilik ekibiyle 5 metre uzunluğunda iki baston yapan Rüştü Çelebi, “yaşamı, yeniden doğuşu ve nesillerin devamlılığını” simgeleyen yılan ve baklava motifi kullandı.

Bastonların malzemelerinin belediye tarafından karşılandığını anlatan Çelebi, çam ağacına motifleri balta ve keserle büyük emek harcayarak işlediklerini söyledi. Devrek bastonunun tanıtılmasının ustaların emeğinin karşılığını daha iyi almasını sağlayacağını anlatan Çelebi, şöyle konuştu: “Bastonlarımızın uzunlukları 70-90 santimetre arasında değişiyor. Bugüne kadar yüzlerce ünlü sanatçı ve devlet adamına armağan edilen bastonlar, sanat ürünü niteliğiyle herkesin gözdesi oldu. Bunun için tanıtım faaliyetlerine destek verilmelidir. Çam ağacından 10 günde hazırladığımız bastonların işçiliğinden ücret almadık. Kültürel mirasımıza sahip çıkmaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya devam edeceğiz.”

Belediye Başkanı Özcan Ulupınar da şehirlerarası karayolu kenarına konuşlandırdıkları dev bastonları görenlerin ilçelerine uğradıklarını belirterek, “Tarihî geçmişiyle önemli yerleşim birimlerinden Devrek’in, özellikle baston konusunda daha fazla tanıtımını istiyoruz. Kültürel mirasımızı kitlelere ulaştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi. 
 

15.03.2006 
Anadolu Ajansı 
Zonguldak

5.2.2014

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.